– Norge bør ansette imamer i fengsler og sykehus
Dansk sykehus-imam mener det er på høy tid å introdusere Norge for institusjons-imamen.
– I maktesløshet og sårbarheten trenger man også religiøs støtte. Håp til bedre framtid, håp til rehabilitering, sier sykehusimam Naveed Baig.
Tove Bø
Denne artikkelen ble først publisert 18. november 2015. Vi har hentet den opp igjen i forbindelse med konferansen «Chaplaincy på norsk» som ble holdt i Oslo tirsdag 25. oktober. Temaet var religions- og livssynsbetjening i Kriminalomsorgen, Forsvaret og helse- og omsorgssektoren.
Våre danske naboer fikk den første fast ansatte fengselsimamen i 1996. Norge er fortsatt uten. Naveed Baig var tidligere imam ved flere fengsler i Danmark. Nå er han imam ved København universitetssykehus.
– Norge har for første gang ansatt en imam i Forsvaret – hvorfor har de ikke ansatt imamer i fengsler og sykehus? Der er det mer relevant. På sykehus handler det jo om liv og død, sier Baig.
Bestill abonnement her
KJØP