NLA-vedtak får blandet mottakelse: – Synd det ikke stilles krav til full akademisk frihet
UTDANNING: Konklusjonen om NLA Høgskolen vekker både glede og forargelse.
Line Alice Ytrehus, professor i Interkulturelle studier ved NLA høgskolen og hovedtillitsvalgt i Forskerforbundets lokallag, mener Nokut burde lagt vekt på etikk i vurderingen av den akademiske friheten ved NLA.
Vårt Land
Torsdag konkluderte styret til Nokut (Nasjonalt organ for kvalitet i utdanningen) med at NLA ikke oppfyller enkelte at kravene som stilles for å ha akkreditering som høyskole. Det betyr at NLA må rette opp i flere feil for å beholde sin høyskolestatus.
Samtidig konkluderte styret med at det ikke er påvist brudd på NLA Høgskolens plikt til å fremme og verne akademisk frihet.
– Jeg synes det er synd at det ikke stilles krav til full akademisk frihet, sier Line Alice Ytrehus etter at Nokuts konklusjon ble kjent.