Jehovas vitner kan miste statsstøtte. Nå svarer de påstander fra kritikere

TILSKUDD: Statsforvalteren bør «være forsiktig med å basere seg utelukkende på påstandene til en håndfull misfornøyde tidligere Jehovas vitner», mener trossamfunnet om den pågående undersøkelsessaken mot dem. – En avsporing fra saken, mener eks-vitne.

Statsforvalteren i Oslo og Viken har opprettet undersøkelsessak mot Jehovas vitner. Foto: Terje Pedersen / NTB
KAN MISTE TILSKUDD: I september ble det kjent at Statsforvalteren skal undersøke påståtte kritikkverdige forhold i JV. Resultatet av undersøkelsessaken kan i verste fall føre til at trossamfunnet står uten statstilskudd neste år.
Publisert Sist oppdatert

– Det er ikke lagt fram noen som helst beviser for at andres rettigheter eller friheter har blitt krenket, skriver Jehovas vitner (JV) i en redegjørelse til Statsforvalteren i Oslo og Viken.

I september ble det kjent at Statsforvalteren skal undersøke påståtte kritikkverdige forhold i JV. Resultatet av undersøkelsessaken kan i verste fall føre til at trossamfunnet står uten statstilskudd neste år.

Gjennom brev fra to navngitte eks-Jehovas vitner, samt et skriv fra en anonym innsender, er Statsforvalteren «blitt kjent med opplysninger» som de mener «kan ha betydning for vår behandling av trossamfunnets søknad om statstilskudd», har Statsforvalteren skrevet til trossamfunnet.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP