Foreldre ble fortalt at Dagen vil vise menighet «støtte»

PRESSEETIKK: I et brev fra rektor ble foreldre ved Menigheten Samfundet fortalt at Vebjørn Selbekk og avisen Dagen vil «vise støtte» til menigheten. – Har vært tydelige på at vi lager helt vanlig journalistikk, sier Selbekk.

Faksimile av Dagen. Menigheten Samfundet åpner opp for første gang.
ÅPNER DØRENE: I en serie artikler skal avisa Dagen «vise det indre livet i menigheten Samfundet». Et brev til foreldre i menigheten formidler at avisen «ønsker å vise støtte til vår menighet og våre skoler».
Publisert Sist oppdatert

– Hvis det brevet til foreldrene bygger på å en riktig forståelse av hva som er formålet med reportasjen, er det kritikkverdig i forhold til hva som er pressens samfunnsoppdrag. Om dette er en korrekt gjengivelse, må jeg si at jeg er veldig kritisk.

Det sier presseetikk-ekspert Gunnar Bodahl-Johansen om et brev som er sendt til foreldre med barn på Menigheten Samfundets ungdomsskole i Kristiansand. I brevet beskriver skolens rektor kontakt mellom menigheten og avisa Dagen, i forkant av at menigheten har valgt å medvirke i en artikkelserie i avisa:

«Redaktøren sier avisen ønsker å vise støtte til vår menighet og våre skoler. Han mener det er viktig at frimenigheter og kristne privatskoler skal få lov til å drive sitt arbeid. Han ønsker at de skal få lov til å holde fram sitt lære- og verdigrunnlag. Med bakgrunn i dette ønsker avisen å skrive om menighetens og skolenes virksomhet.»

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP