Helt siden Kari Veiteberg varslet sin avgang i januar i år har det vært knyttet spenning til hvem som kommer til å ta over for henne. Fram til nå har det stått mellom tre kandidater: Sunniva Gylver, Sturla Stålsett og Ingeborg Sommer. Torsdag kveld ble det altså klart at førstnevnte fikk flest stemmer i Kirkerådet.
Dermed blir Sunniva Gylver Oslos nye biskop.
– Jeg er både litt overrasket, overveldet og veldig motivert. Også er jeg veldig takknemlig, dette er en ære og tillitserklæring, sier Sunniva Gylver til Vårt Land rett i etterkant av at nyheten ble kjent.
– Gjennom 30 år har jeg forkynt evangeliet i kirka og det offentlige rom, og vært en tydelig stemme ut. Nå håper jeg at jeg både kan bruke den plattformen jeg har hatt til å synliggjøre og løfte fram det fantastiske som ansatte og frivillige i Oslo bispedømme gjøre, i tillegg til å lytte mye og høre og se hva som skjer.
Var flertallets andrevalg
Gylver endte opp med et stort flertall av stemmene. 13 av Kirkerådets medlemmer gikk inn for henne, mens fire av rådets medlemmer ønsket Sturla Stålsett. Ingeborg Sommer fikk ingen stemmer.
– Det er veldig hyggelig å ha med seg det mandatet inn, sier Gylver.
Gjennom nominasjonsprosessen, der ulike instanser har sagt sin mening om hvem som bør bli biskop, fikk Sturla Stålsett størst oppslutning. Gylver var nummer to. Blant menighetsrådene i Oslo, var imidlertid Gylver den mest populære kandidaten.
---
Sunniva Gylver
- Alder: 57 år.
- Sokneprest i Fagerborg siden 2016.
- Har tidligere jobbet som blant annet sokneprest i Kampen og studentprest ved Høgskolen i Oslo (nå Oslomet).
- Har utgitt fire bøker, blant annet Søndager med Sunniva og Midt i alt som er – en fortelling om kjærlighet og sorg og eksistensiell beredskap.
---
Dermed har Kirkerådet sett bort fra ønsket til flertallet av biskopene, bispedømmerådet og de stemmeberettigede i kirken.
– I dag er det helt lov at noen er skuffet, noen er glade, og at noen ikke helt vet hva de skal tenke, sier Gylver.
Kjent profil
Sunniva Gylver har lenge vært en kjent profil i kirken. I tillegg til å være sokneprest i Fagerborg menighet i Oslo, har hun gitt ut en rekke bøker, blant annet Søndager med Sunniva (2009) og Tro på tvers (2019).
Hun er også en av flere faste andaktsholdere i TV Inters satsing Plussord.
Da ny biskop i Bjørgvin skulle velges i 2023, var Gylver en av tre kandidater som nådde siste nominasjonsrunde. Valget den gang falt imidlertid på Ragnhild Jepsen.
Kari Veiteberg har sin siste arbeidsdag som biskop 17. desember, før hun dagen etter begynner som bymisjonsprest i Tøyenkirka.
Ønsker å lære
Til Vårt Land sier den kommende biskopen også at hun ønsker å være en relasjonsbygger og nettverksbygger på vegne av kirka.
– Også må jeg lære. Jeg skal lede dette bispedømmet sammen med andre, og denne rollen blir til i samspill.
I pressemeldingen som ble sendt ut av Kirkerådet i forbindelse med utnevnelsen sier hun at formidling av evangeliet er noe av det viktigste hun gjør som prest.
– Jeg har bestrebet meg på å gjøre dette som en tydelig kirkelig stemme, og samtidig ønske det økende tros- og livssynsmangfoldet velkommen. Nå ser jeg fram til å gjøre dette i en ny rolle som biskop.
Videre sier hun:
– Jeg er veldig takknemlig for at Kirkerådet har vist meg tilliten, og vil takke alle som har vært en del av denne prosessen. En biskop må være en lagspiller, og jeg ser fram til godt lagspill med det øvrige lederskapet og alle andre ansatte, frivillige og folkevalgte i bispedømmet.
– Et overraskende valg
– Hun har solid presteerfaring og en tydelig medieprofil.
Hallgeir Elstad er kirkehistoriker og jobber som professor ved Teologisk fakultet (TF). Han sier Kirkerådet har valgt en utradisjonell biskop.
– Og med tanke på votumet – hun fikk bare halvparten så mange førstestemmer som Stålsett, er det et overraskende valg.
Men Elstad forklarer samtidig at det slettes ikke er uvanlig at votumet i nominasjonsprosessen trosses.
– Det var det hverken da departementet utnevnte biskopene eller i tida Kirkerådet har gjort det. Kirkerådet er i sin fulle rett til å gjøre det.
Elstad har også mye positivt å si om Oslos kommende biskop.
– Hun er en fargeklatt på mange måter, og hun har også erfaring med undervisning. Hun er en solid, god prest.
Engasjerende og livsnær
Også kirkerådsleder Harald Hegstad skryter av den kommende Oslo-biskopen.
– Med Sunniva Gylver får Den norske kirke og Oslo bispedømme en biskop med en unik evne til å formidle kristen tro på en engasjerende og forståelig måte, på en måte som når langt ut over kirkens kjernetropper, sier Hegstad i samme pressemelding.
Han trekker fram Gylvers bakgrunn som menighetsprest i Oslo gjennom tre tiår, og mener hun vil kunne bidra til inspirasjon og fornyelse i menighetene i bispedømmet.
– Gylver er en engasjerende og livsnær forkynner som makter å peke på Jesus på en måte som berører mange.