Støtten til Den norske kirke videreføres

STATSBUDSJETTET: Bevilgningene til Den norske kirke videreføres omtrent på dagens nivå, etter justeringer for kostnadsutviklingen i samfunnet.

Kirker over hele landet oppfordres til å ringe i klokker i solidaritet med Ukraina på søndag. Illustrasjonsfoto av Oslo domkirke. Foto: Fredrik Hagen / NTB
VIDEREFØRES: I forslaget til nytt statsbudsjett framgår det at bevilgningene til Den norske kirke videreføres omtrent som i år.
Publisert Sist oppdatert

Torsdag morgen la finansminister Trygve Slagsvold Vedum fram statsbudsjettet for 2023. Her kommer det fram at støtten til Den norske kirke videreføres omtrent på dagens nivå.

I årets budsjett ble den norske kirke bevilget 2.323 millioner kroner. Til neste år er det foreslått en bevilgning på 2.393 millioner kroner. Selv om dette er en oppgang i reine kroner på om lag 3 prosent, er økninga omtrent det som er nødvendig til å holde tritt med kirkas lønnsutvikling.

I ei pressemelding kommenterer kirkerådsleder Kristin Gunleiksrud Raaum tallene, hvor hun berømmer bevilgninga for å bidra til en «stabil og forutsigbar økonomi for Den norske kirke»:

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP