Vase til 70 kroner på NLMs gjenbruk nådde 650 000 kroner på auksjon

GJENBRUK: En hobbysamler i Kristiansand kjøpte en designvase for 70 kroner. Senere, på auksjon, ble vasen solgt for over 650 000 kroner. Det var jo som å vinne i Lotto, forteller den heldige.

?
VASEKUPP: På denne hylla gjorde han tidens kupp, forteller frivillig distriktsansvarlig for Gjenbrukes butikker i sør, Vidar Nilsen.
Publisert Sist oppdatert

Magne (som ikke ønsker å oppgi fullt navn) har vært hobbysamler hele livet, og besøker gjenbruksbutikker jevnlig. Høsten 2020 besøkte han gjenbruksbutikken i Kristiansand, hvor han fant en skatt av en designvase. Han anslo verdien til omtrentlige 5000 kroner. Med en pris på 70 kroner, var det ingen tvil. Han slo til.

Med oppfordring fra sin kone om å slanke samlingen, tok han med designvasen til et auksjonshus i Kristiansand. Etter en verdivurdering, ringte auksjonshuset tilbake og sa de hadde oppjustert verdivurderingen til 200 000 - 300 000 kroner, forteller han.

Etter en lang budrunde endte prisen på 540 000, og etter auksjonshusets gebyr måtte kjøper ut med 675 000 kroner.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP