Menighet gir ikke opp kampen om lysende kors. Nå vil de søke kommunen om dispensasjon

KORS: – Vi ønsker naturligvis å beholde korset som det er og jobber derfor nå med å søke om dispensasjon, bekrefter Fred Arve Fahre, prest i Skauen kirke i Skien.

SØKNADSPLIKTIG: DELK Telemark i Skien må innen utgangen av året søke om dispensasjon hvis de skal få beholde lyset i korset på Skauen kirke.
SØKNADSPLIKTIG: DELK Telemark i Skien må innen utgangen av året søke om dispensasjon hvis de skal få beholde lyset i korset på Skauen kirke. Det har de planer om å gjøre, bekrefter prest Fred Arve Fahre.
Publisert Sist oppdatert

– Målet vårt er å gjøre det som skal til for at vi fortsatt skal ha et opplyst kors på kirken, sier Fred Arve Fahre, prest i Skauen kirke i Skien, som tilhører Det evangelisk-lutherske kirkesamfunn (DELK).

Korset på kirketårnet på nybygde Skauen kirke i Skien har provosert en nabo som mener det er sjenerende og dominerende. Kirkebygget, som ble innviet i august i år, ligger rett ved et etablert boligområde.

– Det lysende korset er sjenerende fordi vi lever i et boligområde med et mangfold av livssyn. Og det virker provoserende fordi det er dominerende og lyser opp 24 timer i døgnet, heter det i en naboklage sendt til byggesaksenheten i Skien kommune.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP