– Vi kommer til å åpne kirken igjen for gudstjenester fra og med første søndag i advent, det vil si søndag 28. november, forteller kirkeverge Alexander Paul til Grimstad Adressetidene, som først omtalt saken.
Til tross for at det fremdeles er noen synlige skader inne i kirken, vil både advents- og julegudstjenester foregå som planlagt.
– Jeg tror det er mange som ønsker å komme tilbake til Fjæres gudstjenester. Å vise at vi tar kirken vår tilbake, sier Paul til avisa.
Mannen som er siktet for innbrudd, hærverk og likskjending i kirken, er varetektsfengslet til og med 29. november.
[ Alarmen i Fjære kirke ble aldri utløst: – Vi vurderer nytten av alarmen ]
Omfattende skader
Gjenåpningen skjer før det som har vært forventet tidligere, ifølge kirkevergen. Det gjenstår fremdeles utbedringsarbeid, men det vil gjøres i forbindelse med at kirken uansett skulle stenges for vedlikehold på nyåret.
Tidligere har Vårt Land skrevet at skadde gjenstander trolig kan restaureres etter hærverket i kirken.
Det var malerikonservator Nina Kjølsen Jernæs ved Norsk institutt for kulturminneforskning (NIKU), som gikk gjennom alle skadene som ble gjort på den fredede kirken.
I tillegg til flere gjenstander i kirken, ble gravkjelleren, med godt bevarte mumifiserte lik helt fra 1600-tallet, også omfattet av hærverket. Rapporten om disse skadene er foreløpig unntatt offentlighet, ifølge Grimstad Adressetidende.