Kan ikke pålegge
 imamene norsk

Kulturministeren lukker døren for krav om at imamer må tale på norsk. Mot hatpredikanter holder det å bruke dagens straffelov.

Kulturminister Linda Hofstad Helleland er også landets «trosminister». I Stortinget denne uken var vurderingen at krav om å tale på norsk i moskéer strider med religionsfrihet.
Publisert Sist oppdatert

I Stortinget denne uken gjorde kulturminister Linda Hofstad Helleland det klart at andre hensyn går foran lovtiltak for å få imamer eller utenlandske predi­kanter til å bruke norsk.

– Religionsfrihet innebærer at tros- og livssynssamfunnene selv fastsetter kvalifikasjonskrav for sine religiøse ledere og predi­kanter, herunder også språkkunnskap, sa Helleland.

Avklaringen kom da Ap-­representanten Jan Bøhler ville vite om regjeringen kunne følge opp et ønske fra Pakistans nye ­ambassadør i Norge. Hun sa ­nylig at imamer bør snakke norsk i prekener og foredrag.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP