Vidar Kleppe vil ha KrF-ordfører i Kristiansand

Demokratene bestemte på et møte tirsdag kveld at KrF bør få ordføreren i Kristiansand. Det bekrefter partitopp Vidar Kleppe overfor Dagbladet.

Demokratene bestemte på et møte tirsdag kveld at KrF bør få ordføreren i Kristiansand. Det bekrefter partitopp Vidar Kleppe overfor Dagbladet.
Publisert Sist oppdatert

Demokratene og KrF møttes til de første sonderingssamtalene mandag kveld. Samtalene ble til etter at KrF tok kontakt med Demokratene, erfarer Dagbladet.

– Gruppen har enstemmig gitt sin tilslutning til at vi kan forhandle for å få KrFs Jørgen Kristiansen som ordfører, sier Kleppe.

Demokratene fikk 13,4 prosents oppslutning i Kristiansand i lokalvalget, noe som ga dem ti plasser i bystyret. I den tradisjonelt borgerlige byen er Arbeiderpartiet blitt enige med fem andre partier om å danne en mindretallskonstellasjon.

LES OGSÅ: KrF tapte maktkampen i sør – Ap får ordføreren for første gang siden 1946

Likevel mangler Ap fire mandater på å sikre seg ordføreren. Den borgerlige fløyen mangler sju, og dermed er Demokratene på vippen.

Det ligger nå an til å bli kamp om ordførervervet helt fram til ordførervalget i Kristiansand 9. oktober.

Ap ber nå sentrumspartiene om hjelp til å holde høyresiden, og Kleppe, borte fra makten i byen.

– Vi ønsker spesielt Venstre hjertelig velkommen over til vår samarbeidskonstellasjon. Og nå bør KrF vurdere det samme, sier Mette Gundersen (Ap) til Dagbladet.

LES OGSÅ: Opprør mot eliten kan sluke KrF i Kristiansand: – Dødens posisjon