Ukrainere velger Norge over Sverige og Danmark

UKRAINA: Flere ukrainske flyktninger velger Norge framfor våre skandinaviske naboland, viser siste måneders tall. Kan en liberal norsk inkluderingspolitikk forklare endringen?

SOCIAL GUIDEBOOK: Svitlana Arabadzhy flyktet fra Ukraina med mann og barn. På kontoret hennes ligger en av hemmelighetene til et godt møte med Norge: En veileder til å forstå norske sosiale normer. Nøkkelknippet sønnen hennes lagde kort tid etter de kom til Norge er alltid med.(Foto: Sindre Deschington)
Publisert Sist oppdatert

I begynnelsen av krigen dro de fleste ukrainske flyktningene som kom til Skandinavia til Sverige eller Danmark. Nå er det flest i Norge, viser statistikk fra FNs høykommissær for flyktninger.

Svitlana Arabadzhy (38) kom fra Ukraina til Norge sammen med mannen sin og sønnen deres, og jobber nå som forsker.

Familien Arabadzhy er en av nærmere 50.000 ukrainerne som har reist til Norge etter Russlands invasjon februar 2022.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP