Tidoblet matpris, halverte rasjoner
I deler av det konfliktherjede Sør-Sudan har matprisene i sommer vært tidoblet. FN måtte nylig halvere matrasjonene til sørsudanske flyktninger i Uganda.
FN-styrke: Sør-Sudans politiske og humanitære krise går fra vondt til verre. FN-styrken i landet skal nå utvides til 17.000 soldater med en regional beskyttelsesstyrke på 4.000 soldater.
Krisen i verdens yngste land tar ikke slutt. Etter at det på forsommeren var en slags forsoning der erkefiendene Salva Kiir og Riek Machar igjen var sammen i regjering som president og visepresident, har det meste gått galt.
– Dyrere mat forverrer både den humanitære og sikkerhetssituasjonen ytterligere. Med høye matpriser blir det mer plyndring, uro og desperasjon. Vi er veldig bekymret for både mat- og sikkerhetssituasjonen i Sør-Sudan, sier Kirkens Nødhjelps seniorrådgiver Odd Evjen.
Tørke og konflikt