Sörbö: Har bevis på at vi var i Sør-Sudan
Minerydderen fikk røff behandling da han ble pågrepet.
Norsk Folkehjelps minerydder John Sörbö kom fredag til Gardermoen og ble ønsket velkommen hjem av generalsekretær Liv Tørres.
Eivor Eriksen / Norsk Folkehjelp / NTB scanpix
Minerydderen John Sörbö er helt sikker på at han var i Sør-Sudan da gruppen hans falt i bakhold og ble tatt til fange. – Det kan vi bevise med GPS, sier han.
Det var etter å ha inspisert en vei til en flyktningleir ikke langt fra grensa mellom Sudan og Sør-Sudan at den erfarne minerydderen til Norsk Folkehjelp ble stanset av et hundretall militssoldater og ført til Sudan.
– De blokkerte oss foran og bak med to pickuper med maskingevær. Det ble litt skyting i været, og det ble litt røff behandling før vi fikk bind for øynene og ble ført bort, sa Sörbö da han møtte norsk presse fredag.