– Skolen skaper ledere som ikke duger i kriser
Holdningene og kulturen som sviktet 22. juli er formet i en skole som ikke dyrker kreativitet og selvstendighet, påpeker professor Paul Otto Brunstad.
22. juli-terroren er den største nasjonale krisen siden første verdenskrig. Utdanningssystemet i Norge utdanner ledere som ikke duger i kriser som dette, mener professor.
NTB scanpix
Skal 22. juli føre til endringer i holdninger, kultur og lederskap hos alt fra statsministeren til departementer, direktorater, ansatte og ut til hver og en av oss, må vi gå langt dypere enn statsministeren og justisministeren gjorde i går, mener Paul Otto Brunstad, professor ved NLA Høgskolen.
– Vi må spørre om det er noe ved måten vi oppdrar og danner mennesker på i vårt samfunn som fungerer på solskinnsdager, men som ikke duger når krisen rammer, sier han.
LES OGSÅ: Byråkratiet kveler handlekraften
Bestill abonnement her
KJØP