– Tenkte ofte at jeg brukte for lite tid på barna
Politikeren, psykiateren og fembarns-faren Hans Olav Tungesvik snakket ofte om hvor viktig det var å sette familien først. Da han ble valgt inn på Stortinget, ble han pendler og helgepappa.
Ukependlet: Hans Olav Tungesvik var i åtte år ukependler og stortingsrepresentant for KrF. Han følte han mistet noe av den daglige kontakten med barna.
I den nye selvbiografien Ei forfriskande livsreis forteller den fremdeles yrkesaktive 80-åringen for første gang at hans profilerte karriere som KrF-politiker, også ga ham dårlig samvittighet.
– Det var indre krefter i meg som dro i ulike retninger, før politikken fikk overtaket. Verken kona mi eller barna mine protesterte, eller har kritisert meg senere for det. Uansett mistet jeg noe av den daglige kontakten med barna. Jeg vet jeg gikk glipp av noe, men jeg håper ikke jeg har forsømt dem for mye, sier Hans Olav Tungesvik.
LES MER: Suksess gir Norge flere fredsjobber
Bestill abonnement her
KJØP