Palestinas Røde Halvmåne-medarbeidere drept i Gaza

GAZA: Tre medlemmer av Palestinas Røde Halvmåne er drept på Gazastripen de siste dagene, opplyser Norges Røde Kors i en pressemelding fredag kveld.

Israelske styrker har drevet sivilbefolkningen i Gaza stadig lengre sørover. Nå truer forsvarsminister Yoav Gallant med å angripe Rafah på grensa til Egypt, der over 1 million internt fordrevne har søkt tilflukt. Disse palestinerne flyktet fra Khan Younis til Rafah tidligere i uka. Foto: AP / NTB
UTSATT: Tre Røde Halvmåne-medarbeidere er drept i byen Khan Younis sør i Gaza. Bildet viser flyktninger som reiser fra byen denne uka.
Publisert Sist oppdatert

– Det er fryktelige nyheter som kommer fra våre kollegaer på Gaza i dag. Vi sender våre dypeste kondolanser til familiene til de drepte og til deres venner og kolleger i Palestina Røde Halvmåne, sier Anne Bergh, som er generalsekretær i Norges Røde Kors.

To av de tre befant seg nær porten til Al-Amal sykehuset til Palestinas Røde Halvmåne i Khan Younis da de ble drept, den tredje like ved hovedkontoret til Palestina Røde Halvmåne, som ligger i samme område som Al-Amal-sykehuset.

Dette skjer etter flere dager med beskytning og kamper rundt sykehuset, som hindret tilgang til lokalene og skapt panikk og frykt blant pasienter og tusenvis av fordrevne som har søkt tilflukt ved sykehuset i håp om et tryggere sted å være, skriver Røde Kors i pressemeldingen.

Under internasjonal humanitær lov skal sykehus, ambulanser, helsepersonell og deres pasienter respekteres og beskyttes i enhver situasjon.