Ny, lukka høyring om terroren 25. juni: – Detaljar skal kryssjekkast

Torsdag ettermiddag er det kalla inn til lukka høyring om terrorangrepet 25. juni. Kontrollkomiteen vil kryssjekke detaljar som kom fram i den opne høyringa.

Stortingets kontroll- og konstitusjonskomité har invitert lederen for 25. juni-utvalget, Pia Therese Jansen, og to bisittere til en ny, lukket høring. Her fra den åpne høringen i Stortinget i september. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB
Stortingets kontroll- og konstitusjonskomité har invitert leiaren for 25. juni-utvalet, Pia Therese Jansen, og to bisitjarar til ei ny, lukka høyringg. Her frå den opne høyringa i Stortinget i september. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB
Publisert Sist oppdatert

Stortingets kontroll- og konstitusjonskomité har invitert leiaren for 25. juni-utvalet, Pia Therese Jansen, og to meddommarar til ei ny, lukka høyring. Årsaka er at det kom fram nokre synspunkt frå polititenesta under den opne høyringa som komiteen vil kryssjekke.

– Vi har spørsmål rundt grunngivinga for å tilrå avlysing av solidaritetsmarkeringa. Vi har også spørsmål om kva fakta utvalet har lagt til grunn då dei meinte at styresmaktene braut menneskerettane, seier komitéleiar Peter Frølich (H) til NRK.

Også Noregs institusjon for menneskerettar (NIM) ved direktør Adele Matheson Mestad er kalla inn til høyringa.

– Det er ikkje nokon dramatikk knytt til ekstrahøyringa, men dette var eit terrorangrep der styresmaktene svikta. Det er viktig at vi behandlar saka så grundig som mogleg, seier Frølich.

Powered by Labrador CMS