Kripos har snakka med 84 moglege vitne eller offer for krigsbrotsverk i Ukraina

Kripos har byrja å samle informasjon frå ukrainske flyktningar i Noreg om moglege krigsbrotsverk i Ukraina.

Så langt har politiet snakket med 84 ukrainske flyktninger som har vært vitne til, eller ofre for mulige krigsforbrytelser i Ukraina. Foto: Javad Parsa / NTB
Så langt har politiet snakka med 84 ukrainske flyktningar som har vore vitne til, eller offer for moglege krigslovbrot i Ukraina. Foto: Javad Parsa / NTB
Publisert Sist oppdatert

Oppdraget skjer på ordre frå Det nasjonale statsadvokatembetet. Målet er å finne ut om dei kan ha vore vitne til eller offer for moglege krigsbrotsverk, skriv TV 2.

Informasjonsinnhentinga skjer på mottakssenteret i Råde, der flyktningane må registrere seg. Politiadvokat Anette Berger ved seksjon for internasjonale brotsverk opplyser til kanalen at dei har snakka med 84 personar så langt.

– Det er personar som har vore vitne til, eller offer for moglege krigsbrotsverk i Ukraina, seier ho.

Politiet ønskjer ikkje å seie noko om kva slags informasjon dei har fått.