Åsmund Hordvik, fylkesleder i AUF Sogn og Fjordane holdt tale mot fjorddeponiet 1. mai i Førde. – Det var helt utrolig, folk klappet og jublet flere ganger underveis, sier han.
Tre mot én i russebilen
Sjødeponiet skaper splid blant både sentrale politikere og lokale russ.
Arbeiderparti-politikeren Bjarte Kapstad (Ap) styrer båten utover mot deponiområdet. Han står på listen i Førde kommunestyre og er blant dem som kjemper hardt for å få stoppet deponiet politisk.
– Det er fint med arbeidsplasser. Men jeg fatter ikke at det er mulig å tenke at det er verdt å risikere fjordens framtid av den grunn. Sjødeponi er en tragedie for Førdefjorden og området rundt, sier han.
Med i båten er også Åsmund Hordvik, fylkesleder i AUF Sogn og Fjordane. Han går siste år på videregående og skulle egentlig vært på skolen.
Bestill abonnement her
KJØP