Kaller homo-kjærlighet for ‘heslig’

En erklæring fra Lausanne-bevegelsen omtaler seksualitet utenom ekteskapet mellom mann og kvinne som «heslig kjærlighet». Normisjon vil ikke bruke slikt språk.

Lausanne-konferansen i Cape Town oktober 2011 vedtok en erklæring der all seksualitet utenfor ekteskapet mellom mann og kvinne omtales som 
«avsporet seksualitet».
Publisert Sist oppdatert

– Vi skal leve greit med å være uenige om homofilt samliv, men det er ikke greit å stemple andre menneskers følelser som heslige, sier Paul Leer-Salvesen, teolog og professor ved Universitetet i Agder.

Han reagerer på en artikkel i Fædrelandsvennen lørdag. Den omtaler den såkalte Cape Town-erklæringen fra 2010 der den internasjonale, evangeliske Lausanne-bevegelsen avviser «avgudsdyrkelse i form av avsporet seksualitet». Dette gjelder all seksualitet utenfor ekteskapet mellom mann og kvinne. Og: «Paulus sammenligner renheten i Guds kjærlighet med hesligheten i den falske kjærligheten, som forkler seg i avsporet seksualitet og alt som følger med dette.»

LES OGSÅ: Biskopene advarer om uro og splid rundt homo-vigsler

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP