Jeg tjener nok
Jeg har stadig kommet tilbake til en undersøkelse i denne avis for et par år siden, der man spurte et utvalg mennesker om å si seg enig eller uenig i utsagnet: «Jeg tjener nok.» I gruppen av de som tjente under 200.000 i året, var ca.17 prosent uenig.
I gruppen med lønninger på over 500.000 var 30 prosent uenig. Penger og rikdom gjør noe med oss og «han er armast som aldri er nøgd.»
Hvem lærer oss hva som er nok? Statistisk sentralbyrå? En boligmegler ble intervjuet, og et av spørsmålene gikk på om det var rimelig at han tjente
14 millioner i året, når de som passer på barna hans i
barnehagen tjener 200 000? «Det er ikke urimelig, når man tenker på at en børsmegler kan håve inn 50-60 mill-ioner.»
Vi har alltid noen å sammenligne oss med. Spørsmålet er om vi drar sammenligninger som kaller på misunnelsen eller på takk-nemligheten; grådigheten eller rausheten. Spørsmålet er: Hva er nok? Både for mye og for lite kan dra oss vekk fra både Gud og mennesker. Derfor er bønnen i Salomos ordspråk en god bønn å be:
«To ting vil jeg be deg om, dem må du ikke nekte meg før jeg dør: Hold falskhet og løgn langt borte fra meg, og gi meg verken armod eller rikdom, men la meg få den mat jeg trenger. Ellers kunne jeg bli så mett at jeg fornektet deg og spurte: Hvem er Herren?eller bli så fattig at jeg stjal og forbannet min Guds navn.»
Hva er nok? Har du funnet ut det?
Ordsp.30, 7-9
I dag ber vi for:
Bestill abonnement her
KJØP