Gjør korsets tegn!

Jeg husker godt da Arnfinn påpekte viktigheten av å gjøre denne bevegelsen. Slik skulle vi holde den onde på avstand.

– Arnfinns fromhetsliv har satt dype spor i meg, og mange med meg. Han representerte en praktisk teologi som på sitt beste gjorde dogmer om til lovsang, skriver Kim Larsen.
Publisert Sist oppdatert

Som ung teologistudent på 1990-tallet, var jeg med i en pastoralgruppe under ledelse av Arnfinn Haram. Vi var en vennegjeng som hadde ambisjoner om å bli prester i Den norske kirke, og syslet på denne tiden med mange abstrakte spørsmål og teologiske spissfindigheter. Arnfinn Haram mente derfor at vi trengte en mer praktisk-teologisk skolering.

Arnfinn viste seg å være en god prest og veileder. Jeg tror det er få teologistudenter som har fått en så omfattende og grundig opplæring i bønn, sang, diakoni og liturgi som denne lille gruppen i Bergen fikk. Flere ganger i uken møttes vi til tidebønner, til liturgisk øvelse, og ikke minst til kveldsmat og samtale til langt på natt. Jeg minnes denne tiden med stor glede. Selv om ingen av oss ble prester i Den norske kirke, tror jeg Arnfinn Harams visjoner for et kristent liv har satt dype spor i oss alle.

En av de øvelsene vi brukte tid på, var å gjøre korsets tegn. Jeg husker godt da Arnfinn påpekte­ viktigheten av å gjøre denne bevegelsen. Ikke bare skulle vi gjøre det når vi gikk inn og ut av en kirke,­ i etterkant av prestens velsignelse, eller når vi inntok et måltid – det var også viktig å slå korsets tegn idet vi sto opp om morgenen og ikke minst når vi la oss om kvelden.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS