Frykter svekket hverdagspoliti med mindre samfunnsfag
Politistudenter vil ha mer skytetrening og mindre samfunnsfag. Politiforsker mener studentene bommer.
Solum, Stian Lysberg
– Studentene ønsker mer operativ trening, og det har vi stor forståelse for. Samtidig tror vi flere vil forstå betydningen av samfunnsfagene når de begynner å jobbe i politiet. Man trenger en grunnleggende samfunnsforståelse hvis man ikke skal tråkke feil, sier professor i politivitenskap ved Politihøgskolen, Tore Bjørgo til Vårt Land.
En undersøkelse foretatt av Politiets Fellsforbund (PF) studentforening, PF Studentene, viser at syv av ti politistudenter ønsker mindre undervisning i samfunnsvitenskapelige fag som kriminologi og sosiologi, skriver Politiforum. Undersøkelsen viser at åtte av ti politistudenter ønsker mer trening i politifaglige oppgaver som taktikk, arrestasjonsteknikk og våpentrening.
– Avhengig av samfunnskunnskap. Bjørgo har blant annet forsket på forebygging, og mener samfunnsfagene spiller en avgjørende rolle i dette arbeidet.
Bestill abonnement her
KJØP