Document får tre millioner kroner i pressestøtte

OFFENTLIG STØTTE: Medietilsynet har for første gang vurdert at Document oppfyller kravene til produksjonstilskudd for nyhetsmedier. Nettstedet får utbetalt 2.892.775 kroner.

Document mottar nærmere tre millioner kroner i produksjonstilskudd for 2023. Bildet viser redaktør Hans Rustad. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB
Publisert Sist oppdatert

Tirsdag ble det klart at nyhetsnettstedet Document får innvilget sin søknad om produksjonstilskudd, også kalt pressestøtte. Det melder Document på egne nettsider.

Medietilsynet har vurdert søknaden på bakgrunn av forskrift om produksjonstilskudd til nyhets- og aktualitetsmedier, og har kommet fram til at vilkårene i forskriften er oppfylt.

Dermed får Document utbetalt et samlet tilskuddsbeløp på 2.892.775 kroner for 2023.

Ordningen med pressestøtte er blant annet rettet mot medier som er et alternativ til de ledende avisene i større markeder.

Document søkte om produksjonstilskudd for første gang i fjor, men fikk da avslag på søknaden, skriver Medier24. Dette er første gang nettstedet mottar pressestøtte.