Ber om at konvertitter likebehandles

KONVERTITTER: KrF vil ha på plass en instruks som gir konvertitter fra Iran samme mulighet til beskyttelse i Norge som homofile asylsøkere.

HØYESTERETT: Advokat Odin Breivik (nærmest) første saken for iranske Tedy i høyesterett. I dommen sier retten at det foregår en forskjellsbehandling på konvertitter og homofile.
Publisert Sist oppdatert

I et representantforslag fra KrF foreslår partiet at kristne konvertitter skal ha krav på beskyttelse i Norge på lik linje med forfulgte homofile.

– Regjeringen må be utlendingsforvaltningen om å likebehandle i en velbegrunnet frykt for forfølgelse, sier Dag-Inge Ulstein, partleder for KrF, til Vårt Land.

Partiet foreslår at Stortinget ber regjeringen å gi en instruks til utlendingsforvaltningen om hva som skal til for at lovkravet om «velbegrunnet frykt for forfølgelse» skal være oppfylt. Instruksen skal følge instruksen som ble gitt i 2012 – om seksuell orientering.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP