Ber flere anmelde hatytringer

Politiets hatkrimgruppe mener mørketallene for hatytringer er høye. Muniba Ahmad erfarer at «nettrollene» intensiverer kampen mot muslimer ved terrorangrep.

Stasjonssjef ved Manglerud politistasjon, Janne Stømner, her sammen med kollega R. Andersen og Ervin Kohn fra Antirasistisk senter.
Publisert Sist oppdatert

Unge kvinner med minoritetsbakgrunn som uttaler seg i den offentlige debatten, gjerne om religion, er de som oftest blir offer for hatefulle ytringer. Det fastslo statsminister Erna Solberg da hun ved månedsskiftet la frem en politisk erklæring mot hatprat.

Muniba Ahmad er en av dem. Hun er 21 år, student, skribent, og har bidratt med en rekke leserinnlegg i Aftenposten og NRK, som handler om det å være ung, muslim og norsk statsborger.

– Jeg kjenner meg absolutt igjen i statsministerens beskrivelse. Jeg får ofte ufyselige kommentarer, spesielt fra høyreekstremister. Men jeg har ikke opplevd å få noen negative kommentarer fra eget muslimsk miljø.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS