Allsidig kar
Årets fangst er i hus, bokstavelig talt. I trappa, bokhylla, på gulvet, verandaen og kjøkkenbenken. For ekteparet Ulfeng i Fredrikstad er gresskaret langt mer enn en Halloween-dekorasjon.
– Alle disse gresskarene har veldig mange forskjellige smaker, du kan nesten si at hver rett kunne trenge sitt eget gresskar, eller hvert gresskar til sin spesielle rett, sier Arne Ulfeng. Han fylte 80 år på fredag, og på menyen sto selvsagt gresskarsuppe.
Erlend Berge
– La meg se. Her har vi en Louie, den har han kryssa med en turban, det er den som ligger på bokhylla der borte, den og så en Hokkaido. Den er veldig god i suppa!
Inger Johanne Ulfeng står midt på stuegulvet og løfter og peker, kjenner og forklarer. Salongbordet er nesten dekket av grønne, oransje, gule og grønne frukter i ulike fasonger og teksturer: Store og små, glatte og ruglete, runde og avlange.
– Vi synes de hokkaidoene har blitt litt små i år, så jeg beskylder ham for å ha gjødsla for dårlig, ler Inger Johanne.
Bestill abonnement her
KJØP