655 ønsket kjønnsskifte
John Jeanette er en av dem som har fått endret kjønn på papiret det siste året. – Jeg har rett og slett blitt et bedre menneske, sier hun.
Da helseminister Bent Høie (H) i fjor vår lanserte loven som gjør det mulig å endre kjønn i folkeregisteret, var John Jeanette Solstad Remø en selvskreven deltaker. Hun har lenge kjempet for loven og har vært medlem i Foreningen for transpersoner i over 30 år.
– Det har vært en stor lykke. Jeg har blitt et roligere og rausere og rett og slett bedre menneske. Jeg var ganske frustrert før byttet, slik at jeg ikke fungerte optimalt, sier John Jeanette Solstad Remø.
Hun er en av 655 personer som har benyttet muligheten til å søke om å skifte kjønn i folkeregisteret i løpet av året ordningen har eksistert. De fleste sakene er godkjent, noen er fortsatt til behandling og noen få er avsluttet fordi søkeren ikke har sendt inn nødvendige skjema.
Tror ikke på ‘smitteeffekt’
Bestill abonnement her
KJØP