KFUK-KFUM Global tar avstand fra uttalelser fra egen leder
UKRAINA: Fredrik Glad-Gjernes vekker oppsikt med sine uttalelser om krigen mellom Ukraina og Russland. Nå møter den sykemeldte KFUK-KFUM-toppen motstand fra sine egne.
MØTER MOTSTAND: – KFUK-KFUM Global tar avstand fra Fredrik Glad-Gjernes sine uttalelser i denne saken, sier Eirin Smedsrud Bekk, styreleder i KFUK-KFUM Global, i en skriftlig uttalelse til Vårt Land. Bildet viser Glad-Gjernes i forbindelse med en aksjon i regi av Extinction Rebellion i 2020.
Erlend Berge
– KFUK-KFUM Global tar avstand fra Fredrik Glad-Gjernes sine uttalelser i denne saken. Han uttaler seg her kun på egne vegne, sier Eirin Smedsrud Bekk, styreleder i KFUK-KFUM Global, i en skriftlig uttalelse til Vårt Land.
I et Facebook-innlegg kommer Glad-Gjernes med uttalelser om krigen mellom Ukraina og Russland som vekker store reaksjoner. Tor Bukkvoll ved Forsvarets forskningsinstitutt (FFI) sier til Vårt Land at det «er som å høre Kreml snakke».
Glad-Gjernes er daglig leder i bistandsorganisasjonen KFUK-KFUM Global, men er for tiden sykemeldt. De siste årene har han også engasjert seg stort i klimaaktivistgruppa Extinction Rebellion og deltatt i mange pro-palestinske demonstrasjoner.