Onsdag annonseres ny kulturminister etter at Anette Trettebergstuen gikk av på tampen av forrige uke.
Ifølge flere medier peker pilene nå på stortingsrepresentant Lubna Jaffery.
Bergens-profilen har blant annet vært byråd for arbeid, sosial og bolig i Bergen kommune og sitter i dag blant annet i rådet til Helsingforskomiteen.
Hun har også erfaring fra Kulturdepartementet. Jaffery var statssekretær den gang Anniken Huitfeldt var kulturminister.
Ja til tredje kjønn
I 2021 publiserte VG en valgomat der velgere kunne lese seg opp på og gjøre seg meninger om ulike saker for å teste hvilket parti de er mest enige i. Ulike kandidater utførte også valgomaten.
Lubna Jaffery stilte i 2021 som 5. kandidat for Arbeiderpartiet i Hordaland, og la frem sine syn på ulike verdisaker i VGs valgomat.
Her er svarene hennes på noen av de viktigste verdisakene:
- I spørsmålet om juridisk kjønn, svarte hun «helt uenig» i spørsmålet om det burde forbli to juridiske kjønn. Hun ville derfor gå i fotsporene til Danmark, Tyskland og Canada og innføre et tredje juridisk kjønn.
- Jaffery sa seg «helt enig» i at man bør utvide grensen for selvbestemt abort fra dagens grense, der forslaget ligger på selvbestemt abort frem til uke 18.
- Når det kom til konverteringsterapi, sa hun seg «helt enig» i at det burde forbys.
- I spørsmål om man burde styrke kristendommens plass i skolen, sa hun seg «litt uenig».
- Jaffery sa seg «helt uenig» i at Norge bør bruke mindre penger på bistand.
- Hun sa seg «helt uenig» i spørsmål om vi bør gi kontantstøtte til foreldre som velger å være hjemme med ettåringer, selv om de får mulighet til å få barnehageplass.
- Fars del av foreldrepermisjonen bør ikke være kortere enn i dag.
- Jaffery sa seg også «litt enig» i at de som driver private velferdstjenester som sykehjem, barnevernsinstitusjoner, eller barnehager ikke burde få hente ut fortjeneste fra selskapet.
- I 2020 tok Norge imot 3000 kvoteflyktninger. Jaffery var «helt uenig» i at vi ikke burde ta imot flere enn det per år.
- Hun var «litt uenig» i at dagens asyl- og innvandringspolitikk var for streng.