Mahsa Aminis foreldre har levert klage på iransk politi

Foreldrene til Mahsa Amini, den 22 år gamle kvinnen som døde etter å ha blitt pågrepet av Irans moralpoliti, har nå levert en formell klage på politiet.

Dødsfallet til 22 år gamle Mahsa Amini har utløst store protester, både i Iran og flere andre land, som her i Qamishli nord i Syria. Foto: Hawar / AP / NTB
Dødsfallet til 22 år gamle Mahsa Amini har utløst store protester, både i Iran og flere andre land, som her i Qamishli nord i Syria.
Publisert Sist oppdatert

Amini ble pågrepet av moralpolitiet i Teheran 13. september, angivelig fordi hun bar hijaben på feil måte. Ifølge øyenvitner ble hun banket opp av politifolkene. Tre dager senere døde hun på et sykehus, ifølge politiet av hjerteproblemer.

22-åringens foreldre leverte onsdag en formell klage på politifolkene som pågrep datteren, samt dem som hadde ansvaret for henne mens hun satt i varetekt, opplyser familiens advokat Saleh Nikbakht til det iranske nyhetsbyrået ISNA.

Familien krever også at eventuelle overvåkingsvideoer og bilder av datteren, både fra pågripelsen og behandlingen hun fikk under avhør og i varetekt, blir offentliggjort.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP