Nyheter

Trond Giske leder nå landets største Ap-lag

ARBEIDERPARTIET: Da Trond Giske overtok som leder i Nidaros Sosialdemokratiske Forum i fjor, hadde lokallaget 16 medlemmer. Nå er det landets største, med 624 medlemmer.

Ifølge VG har det tradisjonelt største lokallaget, Oslo Arbeidersamfunn, 495 medlemmer i 2021.

Giske opplyser at 83 prosent av medlemmene i hans lokallag er nyinnmeldt i partiet.

– Rundt 80 prosent er fra Trøndelag, hvor flertallet bor i Trondheim. 20 prosent kommer altså fra andre steder i landet, forteller han.

Trond Giske trakk seg i starten av 2018 som nestleder i Arbeiderpartiet etter flere varsler. Varslene var knyttet til seksuell trakassering og upassende oppførsel. Giske beklaget sin oppførsel, men hevdet også at det var kommet «grunnløse og falske varsler». Han har avvist anklagene om seksuell trakassering.

Overfor VG avviser Giske at lokallaget skal brukes til å gi ham en ny rikspolitisk plattform.

– Bor du i Trondheim og er opptatt av saker i byen, finnes det mange gode lokallag. Det er våre medlemmer som bestemmer hva vi skal ta opp, men ideen bak laget vårt er verdier og ideologi, mer enn lokale reguleringssaker, sier han.

Les mer om mer disse temaene:

Vårt Land anbefaler

Annonse
Annonse

Les dagens papirutgave

e-avisen

Mer fra: Nyheter