Russland ut mot amerikansk skremselspropaganda

PROPAGANDA: USAs påstand om at Russland forbereder en invasjon av Ukraina, der opptil 50.000 sivile kan bli drept eller såret, er galskap, sier russisk diplomat.

Russiske stridsvogner på et skytefelt i Rostov-regionen sør i Russland, rundt 80 kilometer øst for grensa til Ukraina. Foto: AP / NTB
GRENSE: Russiske myndigheter nekter for at de planlegger å invadere Ukraina, til tross for opprusting av militære styrker langs grensen til nabolandet.
Publisert Sist oppdatert

– Galskapen og skremselspropagandaen fortsetter, tvitrer Russlands viseambassadør i FN, Dmitrij Poljanskij.

– Hva om vi sier at USA kan erobre London i løpet av en uke og forårsake 300.000 sivile dødsfall? Alt basert på våre etterretningskilder som vi ikke vil oppgi. Hvordan ville amerikanerne og britene ha følt det, spør han sarkastisk.

Kommentaren er en reaksjon på påstander fra amerikansk hold, om at Russland nå har samlet rundt 70 prosent av styrkene de trenger for å innlede en fullskala invasjon av Ukraina.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP