Slik har det gått med Arbeiderpartiets løfter

Arbeiderpartiet ga velgerne en plan med 40 punkter for sine første 100 dager i regjering. Når fristen går ut, er 7 av dem fortsatt ikke innfridd.

Lørdag er det 100 dager siden regjeringen troppet opp på Slottsplassen og startet sitt arbeid. Her er statsminister Jonas Gahr Støre (Ap), finansminister Trygve Slagsvold Vedum (Sp) og arbeids- og inkluderingsminister Hadia Tajik (Ap). Foto: Heiko Junge / NTB
Lørdag er det 100 dager siden regjeringen troppet opp på Slottsplassen og startet sitt arbeid. Her er statsminister Jonas Gahr Støre (Ap), finansminister Trygve Slagsvold Vedum (Sp) og arbeids- og inkluderingsminister Hadia Tajik (Ap). Foto: Heiko Junge / NTB
Publisert Sist oppdatert

NTB har gått gjennom alle de 40 punktene i Arbeiderpartiets 100-dagersplan og vurdert hvorvidt de er gjennomført eller ikke.

I valgkampen lovet Arbeiderpartiet å legge fram forslag om alle disse sakene innen det hadde gått 100 dager i regjering, altså lørdag 22. januar.

Oversikten viser at:

* 7 punkter er ikke innfridd

* 13 er delvis innfridd

* 20 er innfridd

Fornøyd

Da NTB snakket med statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) om 100-dagersplanen tidligere i uken, sa han seg fornøyd med egen måloppnåelse – selv om de ikke er helt i mål.

– 100-dagersplanen var jo ment å vise velgerne at «dette går vi i gang med hvis vi får regjeringsmakt». Og det har vi gjort. Til tross for at vi hadde Kongsberg-krisen den dagen vi overtok, fikk strømkrisen og fikk pandemi, sier statsministeren til NTB.

Blant punktene som ikke er innfridd etter 100 dager, er det å avslutte privatiseringen av renholdet i Forsvaret, sette ned en energikommisjon og en lederlønnskommisjon, stanse frislippet i taxinæringen og oppheve innskrenkningene i abortloven.

Det sistnevnte punktet fikk Arbeiderpartiet ikke med seg Senterpartiet på i regjeringsforhandlingene, men Støre påpeker at de fleste punktene er inne i Hurdalsplattformen, og at begge regjeringspartiene har jobbet sammen for å få dem på plass.

Angrer ikke

13 av de 40 løftene i 100-dagersplanen er bare delvis innfridd, ifølge NTBs oversikt.

Arbeiderpartiet lovet blant annet å doble fagforeningsfradraget til 7.700 kroner. I årets statsbudsjett innføres halvparten av økningen, mens regjeringen lover å gjøre mer senere.

– Det blir ikke doblet, det blir halvveis økt, og resten kommer neste år. Og det tror jeg fagbevegelsen er fornøyd med. Det skjer noe i kontrast til åtte år hvor alt har gått ned, sier Støre.

Han angrer absolutt ikke på at velgerne fikk servert en 100-dagersplan, selv om regjeringen ikke klarer full måloppnåelse på alle punktene.

– Det var veldig lurt, og jeg er veldig fornøyd med at vi gjorde det! Jeg tror alle forstår at det å nå hundre prosent, ferdig snakket, i et sånt stort prosjekt, det kan du ikke forvente. Vi skal bli enige med andre partier, men vi er i gang med så å si alt, sier Støre.

(©NTB)