Nazister rekrutterer ungdom på Facebook
Norske nynazister rekrutterer og diskuterer åpenlyst på Facebook-grupper for ungdom.
Administratorer i flere Facebook-grupper for ungdom har registrert at nynazister prøver å rekruttere nye medlemmer på det sosiale nettverket. Her marsjerer nynazistgruppa Nordfront gjennom Göteborg i september i fjor.
Privat
«Grunnloven i den formen den ble tegnet i år 1814 er nasjonalsosialistisk,» skriver en bruker på Facebookgruppa Ungdommer (13-25 år). Brukeren startet diskusjonen med å legge inn en direkte link til nettstedet til den Nordiske motstandsbevegelsen, en nynazistisk gruppe som har stått bak en rekke demonstrasjoner og aksjoner i Norge og resten av Norden de siste to årene.
Gruppa «Ungdommer (13-25 år)» har 51 000 medlemmer over hele landet, og skriver at de skal være «et trygt og inkluderende miljø hvor ungdom kan kommunisere og treffe andre på internett». Ifølge gruppeadministrator Dennis Asbjørnsen begynte nynazistiske innlegg å dukke opp etter de mange terrorangrepene i Europa høsten 2016.
Ikke organisert
Bestill abonnement her
KJØP