Corbyn kontrer mot blå bistand

Britene er verdensledende på bistand til fattige land, men det pågår ideologisk dragkamp om retningen. Labours nye bistandsprogram går til angrep på global ulikhet.

Labour-leder Jeremy Corbyn vil radikalisere britisk bistand. Han mener at det er umulig å løse verdens fattigdomsproblemer og voksende ulikheter uten en dramatisk endring i måten den globale økonomien fungerer på.
Publisert Sist oppdatert

Bare USA og Tyskland bevilget i 2016 et større totalbeløp til bistand enn Storbritannia. Britene er blant et fåtall land som oppfyller FN-målet om å gi 0,7 prosent av brutto nasjonalinntekt (BNI) til utviklingshjelp. Med 18 milliarder dollar årlig er det britiske bistandsbudsjettet i volum fire ganger større enn det norske.

Rett før påske la opposisjonspartiet Labour fram forslag til en helt ny retning på bistandspolitikken, med en sterk prioritering av kvinner på grasrota og tiltak for å redusere global ulikhet både mellom og innenfor land.

Anklager Toryene.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS