‘Ikke alle oktoberbarna er orientert’

Ifølge foreløpige tall fra Utlendingsdirektoratet (UDI) har bare litt over halvparten av oktoberbarna søkt om oppholdstillatelse.

Vårt Land møtte i november to unge, afghanske asylsøkere som hadde fått endelig avslag på søknadene om ­opphold i Norge. Begge fryktet å bli sendt hjem med tvang. Flere av oktoberbarna får nå en ny sjanse til asyl.
Publisert Sist oppdatert

– Stortinget har ikke gjort noen konkret oppfølging ut over vedtaket som ble fattet. Vi skulle ­ønske partiene på Stortinget som stemte for vedtaket hadde fulgt opp tettere for å sørge for at den nye løsningen ble til det beste for barna og ungdommene vedtaket gjelder, sier politisk rådgiver i Norsk organisasjon for asyl
søkere, Mona Dabour.

Få politiske saker har det siste­ året vekket like mye sterke ­følelser som debatten om de ­såkalte oktoberbarna – mindre­årige afghanske gutter som kom til Norge i 2015 og søkte asyl, men som bare fikk innvilget midlertidig opphold.

Flere av oktoberbarna rømte­ senere landet, i frykt av å bli sendt hjem til et krigsherjet ­Afghanistan. I november i fjor fikk oktoberbarna en ny sjanse, da Stortinget overstyrte regjeringen og gav barna mulighet til å få sine saker behandlet på nytt.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP