Frigjøringshelt ble paria

ANALYSE: For 26 år siden var Eritreas frigjøringskrig mot Etiopia over. To år senere ble landet selvstendig. Frigjøringshelten styrer fortsatt ettpartistaten som kalles Afrikas Nord-Korea.

Siden 1993 har Isaias Afewerki (midt på bildet) vært Eritreas mektige president. Den tidligere frigjøringshelten er nå stemplet som en internasjonal paria, i likhet med Sudans president Omar Al-Bashir (til venstre). Bildet er fra et statsbesøk i Sudan i 2006.
Publisert Sist oppdatert

Hver måned forlater rundt 5.000 eritreere det lille landet med drøye fem millioner innbyggere, ifølge FN-anslag. De flykter med livet som innsats:

Myndighetene har erklært en «skyt for å drepe»-politikk for de som prøver å unnslippe på grensen, og på den sentrale ruten over Middelhavet er dødsraten høy.

Samtidig er den desperate flukten fra det klimatisk utsatte landet på Afrikas Horn lukrativ business for kyniske menneskesmuglere og kidnappere.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP