Gaza for farleg for internflukt

UDI sender ikkje avviste asylsøkjarar tilbake til Gaza og internflukt. Offer for æresvald kan få opphald i Norge. 24 er tvangsreturnerte til Palestina sidan 2015.

I juli og august 2014 gjennomførte Israel ein militæroffensiv mot Gaza – som eit svar på Hamas` rakettangrep på Israel. Som følgje av mangel på tryggleik innførte UDI og UNE returstopp til Gaza i 2014.
Publisert Sist oppdatert

I regelverknotatet Asylpraksis - Statsløse palestinere fra Vestbredden og Gaza, skriv Utlendingsdirektoratet (UDI) at:

• «Det forekommer relativt sjeldent at kvinner fra Vestbredden og Gaza kommer til Norge og søker om beskyttelse uten å være fulgt av et mannlig medlem av familien, som regel ektefelle eller far.»

• «Kvinner som UDI anser kan bli utsatt for æresrelatert vold ved retur vil få beskyttelse i Norge.»

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP