Alle omskjæringer i Danmark skal registreres

Fra nyttår må danske leger registrere alle omskjæringer av gutter, enten de utføres hjemme eller på klinikk.

Fra nyttår må danske leger registrere alle omskjæringer av gutter, enten de utføres hjemme eller på klinikk.
Publisert Sist oppdatert

Det danske helsedepartementet har skjerpet registreringsplikten, og leger som ikke rapporterer inn omskjæringer til det sentrale Landspatientregisteret, kan straffes med bøter.

Formann Dan Rosenberg Asmussen i Det Jødiske Samfund i Danmark sier de ikke har noen problemer med registreringsplikten eller med bøter som et ris bak speilet.

– Det er vi positive til dersom det gjør at ulovlig omskjæring av gutter, som vi hører om via mediene, kan unngås, skriver Asmussen i en epost til Kristeligt Dagblad.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP