Har fem kirker – bygger én til

Human-Etisk Forbund mener Sola kommune ikke trenger en sjette kirke. De oppfordrer i stedet kommunen til å prioritere livssynsnøytrale rom. – Det har vi allerede, men køen er kort, parerer varaordføreren.

Slik blir nye Solakrossen kirke. Byggestart kan bli i 2019.
Publisert Sist oppdatert

– Det å bygge ei svær kirke som favoriserer ett syn som blir mindre og mindre utbredt, er absurd, sier Kjetil Nordbø, leder av Human-Etisk Forbund i Stavanger-området, til NRK Rogaland.

Bakteppet er at Sola kommune, som har 26.163 innbyggere, skal få sin sjette kirke. Arkitektkonkurransen ble avgjort i august, og planlagt byggestart for «Solakrossen» er i 2019. 10.000 mennesker vil sokne til den nye kirken, som langt på vei skal erstatte en annen og eldre kirke.

– Ja, vi trenger én til. Det er ganske høyt belegg i Sola-kirken. Når det for eksempel er dåpsgudstjenester, hender det at vi må dele opp i både to og tre gudstjenester for at alle skal få plass, sier han, og viser til menigheter som har fått økt besøk etter at de fikk nytt kirkebygg, sier varaordfører Jan Sigve Tjelta (KrF) i Sola til NRK Rogaland.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP