Flyktninger blir oftere paranoide og psykotiske
De er ikke bare mer utsatt for angst og depresjon. Flyktninger har også nesten tre ganger så stor risiko for å utvikle schizofreni.
Svenske forskere har funnet at flyktninger har større risiko for å utvikle schizofreni og andre psykotiske lidelser enn andre svensker. Bildet viser asylsøkere i Tysvær, som nekter å forlate stedet de har hatt tilhold en periode.
Jan Kåre Ness/NTB Scanpix
Det viser tall fra en fersk befolkningsundersøkelse i Sverige. Ved hjelp av data fra 1,3 millioner mennesker har svenske og britiske forskere funnet ut at det er store forskjeller i sjansen for å utvikle psykiske lidelser blant svenskfødte og flyktninger med oppholdstillatelse i landet.
I februar skrev Vårt Land at mange flyktninger sliter med angst, depresjon eller selvmordstanker, selv etter at de har kommet i trygghet.
Nå viser forskningen fra Sverige at de også har større risiko for å utvikle schizofreni eller andre psykoser – som blant annet paranoide psykoser.