Tidene endres - og vi med dem

«Hvor skal dette ende?» Jeg har hørt det bli sagt mange ganger, skriver pastor Per Eriksen.

BARE NTB/scanpix

Folk er oppbrakt over normoppløsningen de mener å se omkring seg. Det som var galt i går, er plutselig greit i dag. Og kirken ser ut til å være passiv passasjer som følger villig med på reisen.

Det er kanskje ikke noen trøst, men slik har det nok mer eller mindre alltid vært. Samfunn og kultur er alltid i forandring. Derfor vil gamle og nye sannheter, normer og problemstillinger være i konstant dialog eller konfrontasjon. At dette forsterkes i vår tid, hvor samfunnsutviklingen bare eskalerer, er ikke rart.

Apostlenes gjerninger 15 skildrer en kollisjon mellom gammelt og nytt, og hvordan kirken prøver å finne veien videre. Den gangen gjaldt det hvilke bud og regler som skulle gjelde for hedningene som trodde på Jesus.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP