Asylverger får ikke lønnen sin
Det har kommet rekordmange enslige, mindreårige asylsøkere til landet hittil i år, men vergene som hjelper dem, får ikke lønn. Nå frykter Fylkesmannen i Oslo og Akershus for rettssikkerheten.
I brev fra Vergeforeningen Følgesvenn til Fylkesmannen kommer det fram at enkelte verger tar opp forbrukslån eller bruker kredittkort for å kunne gjøre jobben sin.
Roald, Berit
I brev fra Vergeforeningen Følgesvenn til Fylkesmannen kommer det fram at enkelte verger tar opp forbrukslån eller bruker kredittkort for å kunne gjøre jobben sin, skriver Dagsavisen.
– Det er helt uakseptabelt og viser liten respekt for den sårbare gruppen asylsøkere, sier leder av vergeforeningen, Hilde Krogh.
– Man skulle tro man sørget for å behandle vergene på en skikkelig måte. Jeg tror ingen andre i offentlig forvaltning ville ha funnet seg i å vente over fire måneder på lønn, sier hun.
Bestill abonnement her
KJØP