Jens har velgernes tillit tross 22. juli-kritikk

Ingen nedgang for Ap etter 22. juli-kommisjonens rapport.

Tirsdag feiret Jens Stoltenberg at Ap har eksistert i 125 år. Nå kan han smile over Vårt Lands meningsmåling, der partiet går fram.
Publisert Sist oppdatert

ANALYSE: Den første meningsmålingen som er tatt opp etter 22. juli-kommisjonens innstilling ble kjent, viser framgang for Arbeiderpartiet. Endringen er innenfor feilmarginen, men det er altså ingen tendens til at velgerne forlater Jens Stoltenbergs parti etter den medfarten hans regjering har fått.

Arbeiderpartiet går fram 1,8 prosentpoeng til 31,3 prosent, og er igjen landets største parti på vår meningsmåling for august. Høyre går litt tilbake, og får 29,2 prosent. Fremskrittspartiet øker litt, og dermed har de to blå partiene solid flertall på Stortinget med 90 mandater.

SVs lyspunkt. Framgangen til Arbeiderpartiet skyldes først og fremst at en rekke velgere som i juli oppga at de var usikre på hva de skal stemme på, nå vil stemme på partiet. I forhold til juli mister velgere til venstresida, til SV og til Rødt. SV går fram 2 prosentpoeng, til 5,4 prosent. Det er et av de første lyspunktene for Audun Lysbakken.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP