Flere penger!
«Pengekjære som de var, hånte de Jesus» – og bekreftet dermed det Jesus nettopp hadde sagt: «Ingen slave kan tjene to herrer. Han vil hate den ene og elske den andre eller holde seg til den ene og forakte den andre. Dere kan ikke tjene både Gud og Mammon.»
Kan ikke. Jesus kommer ikke med velmente råd om at det ville vært best om vi elsket Gud litt mer enn godene. Mesteren slår ganske enkelt fast: Det går ikke. Det er ikke mulig å tjene to herrer. Elsker man penger, hater og forakter man samtidig Gud. Noe altså fariseerne beviste, pengekjære som de var.
For det var fariseerne som var skurkene her. De som gjerne ville «fremstå som rettferdige i menneskers øyne», men som ikke hadde sans for virkelige verdier og sann rettferdighet. Og det ville jo vært behagelig om vi kunne parkert problemet der og da, hos dem.
Men hva med oss, her og nå? Vi lever i et samfunn som setter pengekjærheten i system. Vi holder oss med et oljefond på tre tusen milliarder eller noe sånt, og den eneste målsettingen ser ut til å være at det må bli enda flere penger i sekken. Hva med å spørre hva godt og rettferdig vi kunne brukt pengene til? Hva med å elske det Gud elsker, nemlig våre fattige medmennesker og et utarmet skaperverk?
Bestill abonnement her
KJØP