Dødsdømt pastor vil ut av Iran
Den fengslede pastor Youcef Nadarkhani vil gjerne til et fritt land, og hans støttespillere håper at Norge kan åpne dørene for ham.
Tobarnsfaren Youcef Nadarkhani sitter fengslet i Iran, men håper å kunne forlate landet med sine to sønner og kone.
Menneskerettighetsrådgiver Ed Brown i Norsk Misjon i Øst jobber videre med å få den dødsdømte pastoren til Norge, dersom han skulle bli satt fri.
Denne uken fikk Brown en bekreftelse fra pastorens nettverk i Iran at det vil være av stor interesse for tobarnsfaren og hans familie å få hjelp av norske myndigheter til å forlate landet. Pastor Youcef Nadarkhani er dømt til døden for frafall fra islam.
Dommen har vakt sterke internasjonale reaksjoner, blant annet fra USAs utenriksminister Hillary Clinton og Storbritannias utenriksminister William Hague.
Bestill abonnement her
KJØP