Støre: Hamas er ikke en terrororganisasjon

Utenriksministeren vil ikke sette merkelapp på Hamas.

Hamas-sympatisører demonstrerer i al-Aqsa-mosken i Jerusalem.
Publisert Sist oppdatert

Men Jonas Gahr Støre (Ap) tar avstand fra deres terrorhandlinger og sier at organisasjonen gjennom dem har stilt seg utenfor fredsbestrebelsene i Midtøsten. Det er heller ikke snakk om å gi Hamas noen form for anerkjennelse.

Utfyllende svar. KrFs Hans Olav Syversen stilte i spørretimen et tilsynelatende enkelt ja-nei-spørsmål om hvorvidt regjeringen mener Hamas er en terrororganisasjonen eller ikke. Svaret han fikk var langt mer utfyllende.

– Hvis Syversen søker en juridisk bindende definisjon, så er svaret at Norge ikke setter slike merkelapper. En lang rekke organisasjoner har begått terrorhandlinger, uten at vi kaller dem terrororganisasjoner. Men vi tar kraftig avstand fra handlingene, sa utenriksministeren.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP