Bak UFFs uhjelpsfasade

Brukte klær gir UFF årlig inntekt på over 30 millioner kroner. Vårt Land har sett på sammenhengen UFF står i, og hvordan pengene fra tøyinnsamling går i systemet.

Publisert Sist oppdatert

U-landshjelp fra Folk til Folk (UFF) i Norge sier at norske innbyggeres bidrag gjennom brukte klær i innsamlingsboksen hjelper fattige i den tredje verden. UFF i Norge avviser at de er en del av den omstridte Tvind-bevegelsen, der en av de sentrale lederne, Poul Jørgensen, i fjor ble dømt til fengselsstraff for skattesvik og underslag. Men en Jørgensens medtiltalte, Marlene Gunst, har forbindelser til UFF i Norge. Hun har rømt Danmark og er etterlyst av politiet. Gert Olsen, rektor ved Den Reisende Høgskole som er nært knyttet til UFF, har svømt i bassenget på luksuseiendommen til Tvind-ledelsen ved Stillehavskysten i Mexico.

Hjelper fattige? Med til historien hører også studenter som mener de jobber under slavelignende forhold for UFF mens de er forespeilet en utdanning til bistandsarbeidere, og 170 norske kommuner som spiller på lag med UFF og bidrar til vekst i både klescontainere og pengekasse.

UFF smykker seg også med en «formålsprosent» på 99,5. Men denne prosenten tar ikke med i regnestykket de drøye 30 millionene UFF får i inntekt fra brukte klær.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP